עבודה חינם, תפסיקו לבקש את זה מאתנו. למה ליוצרים אסור לעבוד בחינם

 

הערה: את הפוסט המקורי על חשיבות העבודה עבור תמורה כספית כתבתי לפני לא מעט שנים. לצערי לא מספיק השתנה. לאור העובדה הזו, מאחר ובניתי את הבלוג הזה מחדש, החלטתי לשכתב את הפוסט המקורי. לפני כל דבר אחר. קחו כמה דקות לצפות במסר הזה של הסופר הארלן אליסון.

יש נטייה, או אפשר להעיז ולומר טעות לא מושכלת, שאין צורך לשלם ליוצרים. לפחות לא בכסף. זו הסיבה שתמצאו גופים, ובעיקר גופי פרסום (הוצאות לאור, עיתונים, אתרים וכן הלאה) המבקשים עבודה ללא תשלום. המטבע עובר לסוחר שלהם? קרדיט ופרסום.
״היי זיו, אני מייצגת אתר עם 50 אלף קוראים יומיים. ראיתי את הבלוג שלך ואתה לגמרי משדר באותו ראש כמונו. תהיתי אם תרצה לזכות לחשיפה אדירה ולכתוב אצלנו״.
פניה כזו ודומות לה אני מקבל ללא הרף. לשאלה ״אז כמה אתם משלמים״ התשובה היא קבועה ״אה. לא, האתר שלנו לא משלם על תוכן, יש לנו חשיפה אדירה ושווה לך לכתוב אצלינו. תקבל הפנייה לאתר שלך״.

תמורה אינה מילה גסה

מה שאתם עושים, מה שאני עושה, שווה כסף. כן לאומנות יש ערך רב יותר מאשר כסף, כן לרעיונות שלכם יש מקום בעולם וחשוב שיגיעו לכמה שיותר מקומות, אבל הבסיס לכל הדיון הזה צריך להיות שמה שאתם עושים שווה כסף. זה לא אומר שתקבלו כסף או שאפילו תרצו כסף על כל דבר שאתם עושים, אבל העובדה שהוא שווה כסף חייבת להיות מקועקעת בתוככם. זו ההתחלה של המשא מתן שיעשה בהמשך. קרדיט אינו תשלום, קרדיט הוא חובה חוקית. באשר לפרסום? ובכן, אתר עם 50 אלף קוראים שאין לו תוכן לא יחזיק מעמד. אז מי חשוב יותר התוכן שאתם יוצרים? או הפלטפורמה המפרסמת?

ההבדל בין חובבת לבין אשת מקצוע הוא אחד ויחיד: האחת לא מקבלת כסף בתמורה לעבודה שהיא עושה, והשנייה כן מקבלת.
הנקודה העיקרית היא זו: אם המקום שפנה אליכם מרוויח כסף מהעובדה שיצרתם לו תוכן, אין שום סיבה בעולם שלא תקבלו תמורה כספית לעבודה שאתם עושים.

למה לעשות דברים רק עם תמורה כספית

בראש ובראשונה כי אחרת תפגעו בעצמכם לטווח הארוך ותפגעו בכל מי ששותף לעשיה שלכם. כאשר אתם ציירים ואתם מספקים שירות ללא תמורה, אותה חברה לא תשלם לכם לעולם. היא גם תדע להעביר את השם שלכם בתור מי שמוכנים לעבוד חינם. לא כי אותה חברה היא מרושעת ורוצה לפגוע בכם. זו אינה הסיבה. זה יקרה כי אותו מנהל פרויקט שעבורו עשיתן את היצירה ללא תמורה כספית, יזכור זאת ובפעם הבאה שמישהו ישאל אותו אם הוא מכיר ציירת מוכשרת שמוכנה לעבוד ללא כסף, היא ייתן את השם שלך. בראש שלו הוא יעשה לך טובה. הוא מדבר עלייך, וממליץ עלייך. בפועל תתחילי לקבל עוד ועוד פניות של אנשים שמצפים שתעבדי ללא תמורה.

בנוסף, העובדה שאת מוכנה לעשות משהו ללא תמורה כספית, אומרת שכאשר יפנו לחברה שלך שהיא גם עמיתה למקצוע, יצפו שהיא תעשה עבודה ללא תמורה. אחרי הכל את היית מוכנה, ויש עוד שמוכנים לעשות ללא תמורה. אז מדוע שישלמו כאשר יש אנשים בחוץ שמוכנים לעשות דברים ללא תמורה כספית?
בין אם זה כתיבת מסמך, עיצוב ממשק, ציור כריכה לספר, איור לעיתון, יצירת פסל שיעמוד בכניסה לבניין, כתיבת רזומה או כל דבר אחר – אנשים ישמחו לקבל את העבודה שלכם מבלי לשלם. העבודה שאתם עושים היא עבודה נדרשת ורוב האנשים לא יודעים לעשות אותה כמו שצריך.

©Mike Photo Art

למה אנשים מוכנים לעשות דברים ללא תמורה

מגוון סיבות, נגיע מיד למתי זה יכל להיות בסדר. אבל הסיבה הראשונה היא שאנשים שמנסים לפרוץ לתעשיה רוצים למצוא מקומות שיעזרו להם לבנות פורטפוליו. המחשבה היא שעכשיו אעבוד ללא תמורה, אבל עם הזמן אבנה לעצמי תיק עבודות ואוכל לבקש כסף. אין שום דבר רע בתפיסה הזו. היא גם נכונה בבסיסה, אבל הנה ההבדל הקטן.
רוצות לבנות תיק עבודות? זה מאוד פשוט. פנו אתן למקומות שונים והציעו את השירות שלכן. ההבדל אינו סמנטי ואינו קל משקל. כאשר אתן פונות ומציעות את השירות שלכן ללא עלות אתן בעלות השליטה. אתן קובעות מה בדיוק אתן מוכנות לעשות ומה זה כולל (קרדיט, הוספה לתיק עבודות, המלצה למעבידים בעתיד) אבל חשוב יותר מכל – לכן ברור שתמורה כספית מגיעה לכם אבל נכון לרגע זה אתן מוכנות לעבוד ללא תמורה.
זה משנה לצד השני, זה משנה לכן, וזה משנה להמשך הדרך. זה משנה את כל השיח סביב העבודה שנעשית.

אני לא מדבר על מצבים בהם חבר או בן משפחה מבקשים טובה (למרות שיש ביניהם כאלו שכדאי מאוד שיהיה ברור שאתם עושים להם טובה אחת ובפעם הבאה זה יעלה כסף). יש עוד סיבה שאנשים רוצים ומוכנים לעשות דברים ללא תמורה. כאשר העובדה שלהם היא גם התחביב שלהם, או כאשר הם רוצים לעשות שימוש בכישרון שלהם כדי לעזור לזולת.

כאשר העבודה והתחביב זהים

יש גם זמנים בהם זה בסדר מבחינה מקצועית לומר כן לבקשות התנדבות. יכל להיות שאתם רופאים והתחביב שלכם הוא סיורים בארץ. אתם מוכנים במסגרת התחביב שלכם להיות הרופא המלווה בטיול. יכל להיות שאתם מעצבים מקצועיים, אבל אתם נהנים להשתתף בכנסים ומוכנים ורוצים לעזור לעצב ולהרים את התפאורה של הכנס.
כאשר המסגרת היא מסגרת התנדבותית והגוף שאתם מתנדבים בו לא עושה זאת למטרות רווח, אז זה בסדר גמור להיות חלק מהעשיה הנפלאה הזו.

כאשר אתם רוצים לתרום לחברה ולעולם

יתרה מכך, מומלץ. שיהיה לכם גוף או מקום בו אתם תורמים מכשרונכם באופן קבוע. אולי זה אתר בית הספר בו הילדים שלכם לומדים. או שזו פעילות קהילתית כלשהי. אולי זה גוף למלחמה בסרטן, או עמותה לאיסוף מצרכים לנזקקים. זה מקום בו תוכלו לתת מעצמכם למען הסביבה, עניין רב משקל וחשוב.
יש פה עוד ייתרון, זה המקום שברמה המקצועית תוכלו להתאמן ולנסות דברים חדשים בתחום. אני כותב את זה מתוך מקום מוחלט של כבוד. אני מדבר על התנסות בתחומי כתיבה חדשים, או התנסות בסגנון ציור או טכניקה חדשה של עבודה או צלילה לתוך תוכנה חדשה שרציתם לנסות. מאחר וזו עבודה התנדבותית תוכלו אתם להחליט מה אתם מוכנים ורוצים לתת. כל עוד העבודה שתעשו היא באיכות ראויה ולא מזלזלת, הרי ששני הצדדים מרוויחים.

הזמן שלכם, הכישרון שלכם יכול וצריך להיות מקור הפרנסה שלכם

יש לכם כישרון מסוים. הוא בא בזכות עבודה קשה, לימודים, או שהטבע חנן אתכם בו. אנשים אחרים זקוקים למה שיש לכם להציע, באותה מידה בה אתם זקוקים למה שיש להם להציע.

אל תזלזלו בעצמכם. אל תפגעו באחרים השותפים לסוג העשייה שלכם.
דאגו לקבל את מה שמגיע לכם. דאגו לדרוש זאת. חשוב יותר, דאגו לדעת זאת ולא לשכוח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: