אני לא מחבב את מראה הגוף שלי

Photo by Public Domain Pictures from Pexels
אני מתכנן לכתוב את זה כבר כמה זמן ומרגיש לא נוח בכל פעם. למעשה אני כותב אותו כבר כמה שבועות כי אני כותב ומפסיק.
מאז הפוסט האחרון שלי החלטתי שלא משנה מה, זה הפוסט הבא ואני לא מפרסם כלום עד שאני מוציא אותו. אז הנה הוא לפניכם.

זה מעייף לעבוד על מודעות עצמית. לרוב זה נהדר, לפעמים זה מוסיף עוד רמת מורכבות מעייפת ומתישה.
יש בי שתי מחשבות שמתערבבות בכל פעם שאני מסתכל על עצמי.
הראשונה היא שאני לא נראה כמו שאני רוצה. אני מתאמן כל יום, אני דואג לאכול בצורה נכונה ואני עדיין לא רואה את התוצאה הסופית שאני מחפש. המחשבה השנייה שלי היא ביקורת מיידית על המחשבה הזו – ברור שייקח לי זמן להגיע ליעד שאני רוצה, אני לא סובל מהשמנה או השמנת יתר. אני בסדר ואני צריך לא להתעסק בזה יותר מידי – שורה תחתונה אני אובססיבי בצורה לא בריאה וזה עלול להשפיע גם על הילדות שלי.

זה כמובן גורם לי להכנס ללחץ עוד יותר. לא רק שאני לא מחבב את המראה של הגוף שלי, אני גם עלול לגרום נזק לילדות אם הן יגדלו בבית שבו יש דימוי גוף שלילי.
אז תוך כדי שאני מתמודד עם איך שאני רואה את עצמי (בזמן שאני יודע שאני מגזים בדרך בה אני רואה את עצמי, גם אם לא טועה לגמרי), אני מתמודד עם ההשלכות של זה מה שגורם לי להרגיש רע עוד יותר.
לא כיף.

בכל מקרה, כמובן שהמחשבה הראשונה הרבה יותר רועשת. המשפט ״הוא נאבק עם המשקל שלו״ ממש עולה לי לראש בתור שיחות דמיוניות של אנשים לגבי.
מילה נוספת שעולה לי היא ״רך״. בכל פעם שאני חושב על אוכל אני תוהה האם אני באמת צריך את הקלוריות האלו? יש ימים שאני מרעיב את עצמי ״רק קצת״.

באיזו זכות? יש אנשים שבאמת נאבקים עם המשקל שלהם והם לא בכיינים כמוני. אני לא מנסה אפילו לדמיין איך נראה דימוי גוף שלילי באמת. בגלל שאני עובד על ההתפתחות האישית שלי יש לי מספיק מעצורים וביקורת כדי לא לגרום לעצמי נזק. נראה לי.
בצורה מבוקרת פחות, המחשבות שם. הביקורת שם. והכעס בכל פעם שאני מוותר לעצמי שם בהחלט.

אני שוקל 76 ק״ג. לפני ששיניתי את התזונה שלי הייתי 85.
כשאני מביט בתמונות שלי מלפני שינוי הרגלי החיים אני רואה את ההבדל. אני מרוצה מההבדל. אני יודע שגם אז לא הייתי שמן אלא סה״כ ממוצע, והנה אני אפילו עם פחות משקל עלי, והגוף שלי לא נראה לגמרי רע.
ואני עדיין חושב שאני שמן. פתאום האור נופל עלי בצורה אחרת ואני מרגיש שכל העבודה שעשיתי לחינם. לא רואים כלום חוץ מגוף רך ושמנמן. רחוק מלהיות סקסי. רחוק מלהיות נעים לעין.
השבוע עשיתי שינוי נוסף בתזונה כדי להוריד בצורה בריאה את הקילוגרם הנותר שמציק לי. החלטתי שאני אהיה 75 ק״ג וזה מה שיהיה.
ברור לי שכאשר אגיע לשם אני ארצה להוריד עוד כי הבטן לא תהייה שטוחה לחלוטין.

כמו שאמרתי, התחושה שהגוף שלי לא מה שהוא צריך להיות היא רק חלק מהעניין. החלק המטריף בכל העניין הוא שאני מודע להרבה מהבעיות שיש לנו כאנשים עם דימוי גוף. שתי נשים נפלאות, יאנה ולינה סופיה, חשפו בפני עוד הרבה הרבה יותר מידע על העניין בזמן שעבדנו יחד. מהן למדתי מה ההשלכות של המחשבות האלו וההתעסקות במשקל יכולות לגרום הילדים שלנו. אני מודע לכל זה.
ואני לא יכול להפסיק.

פרסמתי את התמונה הזו כאשר ראיתי לראשונה את השינוי הגדול שחל בגוף שלי.

אבל בכל פעם שאני מסתכל על עצמי אני מרגיש ורואה את התמונות האלו שמראות בבירור שאני לא ממש ״מחושל״.

מאחר ואין לי ארבע שעות בכל יום להשקיע בחדר כושר ברור לי כנראה שלא אהיה מחושל והשרירים שלי לא יהיו מודגשים, או שזה ייקח הרבה מאוד זמן.
זה לא מפריע לי להיות מאוכזב מעצמי.
״אם זה היה חשוב לך היית מוצא זמן״. כמובן שיש דברים אחרים שחשובים לי עוד יותר. שהם הכרחיים והם בעיקר קשורים לעבודה.
״אתה אוכל בריא״ אני אומר לעצמי ״אתה סופר קלוריות, אתה מקפיד לא לאכול שטויות.״ אבל אני לא מקשיב לעצמי. אני מזכיר לעצמי שהייתי חלש בשבת ואכלתי שקית חטיפים. ספירת הקלוריות של השקית נמוכה, רק 250. לא הגזמתי ולא שברתי את הגבול העליון המותר לי (2200 קלוריות ביום).
״מותר לך להתפנק״ אני אומר לעצמי, ומיד עונה ״כן, אבל אם לא היית מתפנק היית חוסך את ה 250 קלוריות האלו ושורף עוד יותר״

בשנה שעברה לא הצלחתי להתאמן באופן קבוע. היום אני מתאמן כל יום ומסוגל להגיע ל 100 שכיבות שמיכה באימון. וכל זה לא משנה כלום כי כשאני נוסע באוטו אני מסתכל למטה ואני רואה בטן קטנה וזה משגע אותי.

אני מסתכל על אנשים ברכבת ואומר לעצמי שהם לא מוותרים לעצמם. למה אני לא יכול להתאמץ יותר? ברור שאני יכול להשקיע שעתיים בלילה במקום שעה של אימון. תוסיף רק עוד שעה, זה הכל.

ככה זה ממשיך עוד ועוד.
עם כל מה שאני יודע, וכל היכולת שלי לשנות את המיקוד שלי, זו אחת מנקודות התורפה שלי.
אני לא מצליח לשנות את המיקוד. אני לא מצליח ״לקבל״ את עצמי. כל ניסיון שלי להגיד ״זה בסדר״ מקבל תגובה מיידית של ״עצלן״.
זה דומה לתחושה שלי שאני לא עושה מספיק דברים. שאני יכול להשקיע יותר זמן בפרויקט של אמא שלי, שאני יכול לוותר על שעה של משחק.
אני לא עושה שום דבר קיצוני או מופרע מידי רק כי אני יודע שזה לא נכון. כי אני יודע שאני צריך ולא רק רוצה לקרוא. שאני חייב לשחק לפחות שעה כי זה נכון לי כי זה עוזר לי להתמודד ולנקות את הראש.

וככה הלופ ממשיך ואני משקיע מאמץ נפשי אדיר כדי לעצור את עצמי.
כל כך הרבה אנרגיה נפשית מתבזבזת על להסביר לחלק בי שלא מפסיק להגיד דברים רעים. אני תוהה אם אני ו לקחת את החלק הזה לשיחה ולהגיד לו שאם לא היה מציק לו הייתי יכול להשתמש באנרגיה הזו כדי להתאמן יותר, וכדי לעבוד יותר.
אם הייתי מעז הוא היה קורא לי שקרן ואומר שהייתי מבזבז את זה סתם.
הוא היה אומר שאני צריך אותו כי הוא מערך הביקורת שלי שמונע ממני לעלות במשקל ולאכול שטויות ולבזבז את הזמן.
והוא קצת צודק.
ואני במשבצת הראשונה שוב.
וזה מעייף.

אז אני כותב פה, כדי להזכיר לעצמי.
אני נראה בסדר.
ומיד אומר לעצמי ״זה כל מה שאתה רוצה? בסדר?״
אי אפשר לנצח.
אני מרגיש את הבטן שלי כנגד התיק שנמצא על הברכיים שלי בזמן שאני כותב את השורות האלו.
לפעמים אני תוהה אם אולי להכנס לכלא יעזור לי. אין מה לעשות שם חוץ מלקרוא ולהתאמן. כמו גם להיות על המשמר כל הזמן שלא ירצחו אותי כי אני לא סותם את הפה ואני לא סגור על זה שיקבלו אותי בכלא בצורה טובה. מצד שני אולי אם אגיד להם שאני שם כי הייתי צריך דרך לעצור הכל ולהתאמן תביא לי הערכה מחלק מהם. אולי הם יעזרו לי במקום לנסות לחסל אותי.
אלו מחשבות שאני משקיע בהן זמן. אלו לא בדיחות אלא תוכניות שאני שוקל.
הן תוכניות טפשיות. אבל הן חלק מבזבוז הזמן שאני סובל ממנו בגלל דימוי הגוף השלילי הזה.

לאחרונה החלטתי לעשות משהו בכל פעם שאני יכול.
הבנתי שיש פער בין הזיכרון שלי של איך אני נראה לבין איך שאני נראה.
אז בכל פעם שאני לבד ומרגיש רע אני מרים את החולצה ומסתכל על הבטן שלי. נכון היא לא נהיית שטוחה מזה, אבל זה מזכיר לי שמה שאני מדמיין לא נכון. שהבטן שהייתה לי לא שם, שאני נראה יותר טוב מאשר נראיתי קודם.
אני מנסה לבנות את הדימוי העצמי שלי מחדש.
נכון שזה לא היעד, אבל זה עוזר לצמצם את הפער בין הדימוי שיש לי בראש שמחזיק בכוח את המראה הוקדם שלי, לבין המראה העכשווי.
זה גורם לי להרגיש שיש פחות עבודה ממה שאני מדמיין. שאני מתקדם, כל יום קצת.
זה לא הרבה, אבל זה עוזר. זה מרגיע אתה קול בראש. גם אם רק לשעה.

אני לא מתכוון להפסיד. המאבק הזה לא הסתיים.
אני אנצח.
אני חייב.

6 תגובות בנושא “אני לא מחבב את מראה הגוף שלי

הוסיפו את שלכם

 1. מכיר את התופעה הזו, ואת השיחה עצמית הזו. גם אני מנסה להשלים עם השומנים באזור הבטן, אבל זה שיותר קל לי להתעלם מהם כנראה מתאזן עם הביקורת העצמית שאני לא עושה אימונים כדי להעלים אותם…ולא נמנע מנשנושים מיותרים. אני חייב לומר, עם זאת, שעצם העובדה שאני לא מתעסק בזה (סופר קלוריות, מודד אימונים) מוריד ממני עומס נפשי, גם אם לפעמים מול המראה אני מתבאס על עצמי, על הנראות ועל חוסר ההשקעה.
  קבל חיבוק!

  אהבתי

  1. תודה על החיבוק.
   כרגע אני לא רוצה להפסיק את ההתעסקות בעבודה על הגוף שלי. מודה שעולה בי חשש שבמקום להקל על עצמי אני אשקע בתסכול עמוק יותר.

   אהבתי

 2. אגב, זה מתחבר לי עם מה שכתבת בפוסט על שיפור עצמי: אתה תמיד חותר למצוינות, לשיפור, להתגברות על מכשולים. אז כשיש לך משהו שהוא "לא מספיק טוב" בעיניך, אתה דוחף את עצמך לתקן את זה בכמעט כל מחיר, וכועס על עצמך כשאתה לא מגיע לשם.
  במקביל, הרבה פעמים אתה שואף לשלמות, מה שאומר שיש סיכוי יותר גבוה שמשהו (היקף הכרס בדוגמה הזו) לא יעמוד בסטנדרטים שלך, מה ששולח אותך לשורה הקודמת שכתבתי.
  אני נוטה יותר לוותר לעצמי, לזכור ש perfect is the enemy of good ולכן כנראה המצוקה שלי כשאני לא משיג את המטרות (פחות כרס, דירה גדולה יותר או העלאה בשכר) מועטה יותר. הקו המפריד בין "קשה להשגה, תתאמץ" לבין "לא שווה את המאמץ" הוא תמיד מטושטש, ועובר במקום שונה מאדם לאדם. אולי כדאי לחשוב עליו, ולהחליט מאיזה צד שלו נופל עניין השומן.

  Liked by 1 person

 3. אני רואה את התהליך המטורף שעברת עם הגוף שלך ולא רואה שום בטן בתמונות של היום. באמת.
  כשיורדים המון במשקל (וירדת המון- מעל 10%), צריך גם לעבור תהליך נפשי ולהבין שהיום, אתה לא במקום של פעם. וזה לוקח הרבההה יותר זמן להבין. אחרת, נכנסים ללופ מחשבתי הרסני ש"אני לא מספיק רזה".
  חוץ מזה, לדעתי מה שחסר לך זה תרגילים של CORE ויציבה נכונה – בגלל זה כשאתה מתכופף אז הבטן יוצאת. היא פשוט לא מוחזקת. זה ממש לא כי יש עודף שומן 😉
  ושמע, אני לא יודעת מה המטרה שלך להיות רזה יותר (אולי כדאי לך לכתוב לעצמך פוסט על זה ולהבין לעומק), אבל אם זה בגלל הפחד שבנות/בנים לא ימשכו אליך, אז גם זה קצת שטחי אבל בעיקר- אתה נראה נפלא והרבה יותר טוב מהאדם הממוצע. ואתה גם הרבה יותר מרק הגוף שלך. למזלך 😉

  אהבתי

  1. היי. תודה על התגובה.
   כן, יש גם עבודה נפשית שצריך לעשות במקביל לכל השינוי.
   אני עובד עכשיו על תרגילים לcore כדי לחזק באופן כללי את הגוף. היציבה שלי גם דורשת שיפור, זה נכון. אני לא חושב שזה פחד מחוסר משיכה כמו תמונה מסוימת שיש לי בראש וכל עוד אני לא שם הכל מתסכל אותי.
   תודה גם על המחמאה. בהחלט משתדל להיות יותר מרק גוף.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: